24.07.2011 09:54

VŠETKÝM ZAMESTNANCOM SLOVENSKA

 Situácia na Slovensku a v Čechách je približne rovnaká. Obe Vlády si robia čo chcú a "národ" sa nečinne prizerá, ako ho jednotlivé rozhodnutia čoraz viac ochudobňujú. Veľký rozdiel je však v postoji nielen odborárov, ale celého národa v Čechách a na Slovensku. Napriek tomu je názor na postoj občanov Česka od bývalého kolegu a predsedu OSŽ Jaromíra Dušeka nasledovný:

poznámka - Článok bol prevzatý bez úprav v plnom znení! 

21. Tlak vyvolá protitlak

(18.07.2011; Týden; č. 29, s. 61; Dušek Jaromír)

Ve srovnání s vyspělou Evropou patří odbory v ČR k těm nejmírumilovnějším a nejméně stávkujícím. Co by za to daly vlády Francie, Španělska či Řecka, aby měly proti sobě tak vstřícné a pokojné odboráře! Stávka samozřejmě není cílem, je prostředkem k dosažení rovnocenného dialogu mezi vládou, zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců. Současní mocní se snaží aktéry stávky nazývat lůzou, zneužít proti nim státní moc v rozporu s ústavou (na počkání vyhotovené předběžné opatření soudu, doručené o víkendu justiční stráží) a omezit ústavní právo občanů na stávku. Po těchto krocích vláda nemůže očekávat smířlivý postup ze strany odborů. V duchu fyzikálních zákonů ‑ že tlak vyvolá protitlak ‑ je tedy nutné ještě razantněji s touto arogancí bojovat nejen o sporné zákony, ale o samou podstatu demokratického státu.

Nejsem zastáncem divokých občanských nepokojů spojených s násilím. Proto vyzývám všechny ostatní odboráře a nespokojené občany, aby v plné míře využili svého ústavního práva a razantní ‑ časově neomezenou ‑ stávkou bojovali za své zájmy a za demokracii. Tato vláda přes všechny proklamace nebude nikdy jednat s nikým, z koho nebude mít obavy, stejně jako nechtěla jednat vláda Václava Klause v roce 1997. Jen časově neomezená stávka, kterou jsme na železnici vyhlásili, nakonec přiměla arogantní a nekomunikující Klausovu vládu sednout k jednacímu stolu a přistoupit na kompromisy, bez kterých nebylo ukončení stávky možné.

Bude‑li vláda nadále podporovat korupci a šedou ekonomiku, mohla by situace v ČR přerůst v obdobné konflikty, jaké zažívá severní Afrika, Sýrie, Španělsko nebo Řecko. Jsem přesvědčen, že mnohem přijatelnější by bylo následovat příklad Islandu. Zbavme se této nepřijatelné vlády, zodpovědné vládní úředníky pozavírejme, požadujme nové volby, prosaďme národní referendum a novou ústavu, která by opakování stávající situace zamezila. Staré české přísloví "Sedávej panenko v koutě, budeš‑li hodná, najdou tě" musí nahradit jiné: "Na hrubý pytel hrubá záplata." Je jen otázkou času, kdy "nasranost" občanů bude větší než jejich "posranost".

Hore uvedené určite neplatí pre našu "slovač pospolitú", ktorá v ráci pivných posedení dokáže vyriešiť všetko...

—————

Späť


Kontakt

Ing. Peter Tomašovič predseda OZZŽ

Drieňová 24
Bratislava
820 09


+421 2 2029 7052
Číslo účtu nájdete v záložke KONTAKTYNovinky

24.09.2019 07:50

Pozvánka na Novozámocký klobáskový festival - 09.11.2019

Vážení členovia OZZŽ, po ďalšom úspešnom účinkovaní našich „Bielych tuleňov“ na klobásovom festivale  v Nových...

Celý článok

—————

04.09.2019 07:24

Pozvánka na na 16. ročník bowlingového turnaja a zároveň 11. ročník Memoriálu Soni Janíčkovej

Vážení kolegovia,   srdečne Vás pozývame na 16. ročník bowlingového turnaja a zároveň 11. ročník Memoriálu...

Celý článok

—————

28.06.2019 07:38

Súhrnná informácia z 8. kola kolektívneho vyjednávania o mzdách na ŽSR zo dňa 26. 6. 2019

                    

Celý článok

—————

24.06.2019 07:22

Súhrnná informácia z pracovného stretnutia v rámci kolektívneho vyjednávania o zaradení zamestnancov do nových tarifných tried zo dňa 20. 6. 2019

Dňa 20.6.2019 sa uskutočnilo pracovné stretnutie v rámci  kolektívneho vyjednávania na ŽSR o  zaraďovaní...

Celý článok

—————

Všetky články

—————


Odborový zväz zamestnancov železníc

11.02.2019 00:00

Ako postupovať pri darovaní vašich 2% pre OZZŽ

Vážené kolegyne, kolegovia, zamestnanci železníc a ich priatelia! Výbor OZZŽ sa na Vás Touto cestou obracia s prosbou o poskytnutie 2% Vašej dane pre náš Odborový zväz zamestnancov železníc. Vami poskytnutý príspevok použijeme na programové ciele roku 2019 so zameraním na regeneráciu...

Celý článok

—————

11.01.2019 13:46

Vyhlásená Štrajková pohotovosť na ŽSR

Celý článok

—————