24.07.2011 09:54

VŠETKÝM ZAMESTNANCOM SLOVENSKA

 Situácia na Slovensku a v Čechách je približne rovnaká. Obe Vlády si robia čo chcú a "národ" sa nečinne prizerá, ako ho jednotlivé rozhodnutia čoraz viac ochudobňujú. Veľký rozdiel je však v postoji nielen odborárov, ale celého národa v Čechách a na Slovensku. Napriek tomu je názor na postoj občanov Česka od bývalého kolegu a predsedu OSŽ Jaromíra Dušeka nasledovný:

poznámka - Článok bol prevzatý bez úprav v plnom znení! 

21. Tlak vyvolá protitlak

(18.07.2011; Týden; č. 29, s. 61; Dušek Jaromír)

Ve srovnání s vyspělou Evropou patří odbory v ČR k těm nejmírumilovnějším a nejméně stávkujícím. Co by za to daly vlády Francie, Španělska či Řecka, aby měly proti sobě tak vstřícné a pokojné odboráře! Stávka samozřejmě není cílem, je prostředkem k dosažení rovnocenného dialogu mezi vládou, zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců. Současní mocní se snaží aktéry stávky nazývat lůzou, zneužít proti nim státní moc v rozporu s ústavou (na počkání vyhotovené předběžné opatření soudu, doručené o víkendu justiční stráží) a omezit ústavní právo občanů na stávku. Po těchto krocích vláda nemůže očekávat smířlivý postup ze strany odborů. V duchu fyzikálních zákonů ‑ že tlak vyvolá protitlak ‑ je tedy nutné ještě razantněji s touto arogancí bojovat nejen o sporné zákony, ale o samou podstatu demokratického státu.

Nejsem zastáncem divokých občanských nepokojů spojených s násilím. Proto vyzývám všechny ostatní odboráře a nespokojené občany, aby v plné míře využili svého ústavního práva a razantní ‑ časově neomezenou ‑ stávkou bojovali za své zájmy a za demokracii. Tato vláda přes všechny proklamace nebude nikdy jednat s nikým, z koho nebude mít obavy, stejně jako nechtěla jednat vláda Václava Klause v roce 1997. Jen časově neomezená stávka, kterou jsme na železnici vyhlásili, nakonec přiměla arogantní a nekomunikující Klausovu vládu sednout k jednacímu stolu a přistoupit na kompromisy, bez kterých nebylo ukončení stávky možné.

Bude‑li vláda nadále podporovat korupci a šedou ekonomiku, mohla by situace v ČR přerůst v obdobné konflikty, jaké zažívá severní Afrika, Sýrie, Španělsko nebo Řecko. Jsem přesvědčen, že mnohem přijatelnější by bylo následovat příklad Islandu. Zbavme se této nepřijatelné vlády, zodpovědné vládní úředníky pozavírejme, požadujme nové volby, prosaďme národní referendum a novou ústavu, která by opakování stávající situace zamezila. Staré české přísloví "Sedávej panenko v koutě, budeš‑li hodná, najdou tě" musí nahradit jiné: "Na hrubý pytel hrubá záplata." Je jen otázkou času, kdy "nasranost" občanů bude větší než jejich "posranost".

Hore uvedené určite neplatí pre našu "slovač pospolitú", ktorá v ráci pivných posedení dokáže vyriešiť všetko...

—————

Späť


Novinky

30.06.2021 12:40

Pozvánka na Športový deň - Čertov

  Odborový Zväz Zamestnancov Železníc   PRE  VŠETKÝCH ŽELEZNIČIAROV,  ICH...

Celý článok

—————

08.06.2021 08:16

Pozvánka na Výročnú členskú schôdzu OZZŽ

  Vážení členovia, pozývame Vás na „Výročnú členskú schôdzu OZZŽ“, ktorá sa uskutoční dňa 23.6.2021 (streda) o...

Celý článok

—————

17.09.2020 11:51

Vážené kolegyne a kolegovia! Bowlingový turnaj“ v termíne 23.9.2020 sa neuskutoční. Pokiaľ to situácia umožní, turnaj sa bude konať v mesiaci december 2020 ( cca. 8.12.2020).

    Vzhľadom na situáciu v Bratislave – COVID 19 a prijaté protiepidemické opatrenia sa...

Celý článok

—————

22.06.2020 08:27

POZVÁNKA na VČS

Vážení členovia,   pozývame Vás na „Výročnú členskú schôdzu OZZŽ“, ktorá sa uskutoční dňa 23.6.2020 (utorok)...

Celý článok

—————

Všetky články

—————


Odborový zväz zamestnancov železníc

31.01.2021 00:00

Ako postupovať pri darovaní vašich 2% pre OZZŽ

Vážené kolegyne, kolegovia, zamestnanci železníc a ich priatelia! Výbor OZZŽ sa na Vás Touto cestou obracia s prosbou o poskytnutie 2% Vašej dane pre náš Odborový zväz zamestnancov železníc. Vami poskytnutý príspevok použijeme na programové ciele roku 2021 pokiaľ to „Pandemická...

Celý článok

—————